Kurs na prawo jazdy kat. B obejmuje 30 godzin teorii oraz 30 godzin zajęć praktycznych, szkolenie z pierwszej pomocy na prawo jazdy musi obejmować 4 godzin zajęć teoretycznych oraz praktycznych.

Zajęcia teoretyczne przypominają wykłady. Kursanci siedzą w sali, słuchając wskazówek prowadzącego. W ich trakcie otrzymują także materiały, pozwalające jak najlepiej przygotować się do testów na prawo jazdy. Kurs zwykle kończy się egzaminem wewnętrznym.

30 godzin zajęć praktycznej nauki jazdy to czas, w którym przyszły kierowca uczy się obsługi  i prowadzenia samochodu. Są to zajęcia indywidualne prowadzone z instruktorem. Zwykle pierwsze z nich odbywają się na placu manewrowym, gdzie kursant rozpoczyna naukę prowadzenia auta. Dopiero później, po przyswojeniu podstawowych umiejętności, może wyjechać poza plac. Dalsza nauka z instruktorem polega na przyswojeniu przez kursanta umiejętności prowadzenia auta w mieście oraz poza obszarem zabudowanym.

Po zaliczaniu 30 h praktyki kursant gotowy jest do podejścia do egzaminu.

Jak wygląda pierwsza godzina jazdy?

Kiedy masz już przyswojoną teorię, to czas zająć się jazdami. Instruktor poprowadzi Cię i wszystko pokaże. Zajęcia zaczniecie na  placu. Od pierwszych minut za kierownicą instruktor wytłumaczy Ci wszystko, włącznie z ustawieniem fotela i lusterek.

Jakie manewry na pierwszych jazdach?

Ruszanie

Ten podstawowy manewr wykonasz jako jeden z pierwszych.  Tutaj przyda się wiedza o tym, który pedał jest który, oraz wyczucie i płynność. Nie przejmuj się, kiedy auto Ci zgaśnie lub poruszy się niczym żabka.

Zmiana biegów

Na pierwszych jazdach będziesz oswajać się z płynną zmianą biegów. Pamiętaj, że zaraz po ruszeniu i osiągnięciu odpowiednich obrotów silnika musisz „wrzucić na dwójkę”, a później na wyższe biegi zgodnie z osiąganymi obrotami. Na początku będziesz to robić zgodnie z poleceniami instruktora, ale później już poznasz „na słuch”, kiedy będzie wymagana zmiana biegu.

Skręty w prawo i lewo

Nie obawiaj się, że od razu wyjedziesz na wielkie skrzyżowanie  Pierwsze jazdy odbywają się zazwyczaj poza szczytem oraz na nieco mniej uczęszczanych drogach. Instruktor wie przecież, że dopiero zaczynasz naukę praktyczną. Wszystkie elementy wprowadzi po kolei. Zaczynacie od rzeczy prostych. Takie też będą pierwsze skręty. Tutaj przede wszystkim pamiętaj o włączaniu kierunkowskazów i zastosowaniu się do pierwszeństwa przejazdu.

Po odbyciu kursu, możliwe jest zapisanie się do WORD-u na egzamin państwowy teoretyczny i praktyczny.